Zeus MağarasıDilek Yarımadası Milli Parkı giriş kapısının hemen sol tarafında, 200 m. kadar içeride yer alıyor. Mağaranın girişine 20 metre kadar uzayan, kayrak denilen kaygan taşlı patikadan ulaşılabiliyor.

Zeus Mağarası’nı görmeye gelenler, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın adını anımsatırcasına, mağaranın sağında ve solunda bulunan ağaçlara dilek dilemek için bez parçaları bağlamaktadırlar.

Zeuz-Magarasi-Guzelcamli

Zeus Mağara’sına girildiğinde,  haşmetli tanrı Zeus’n yüzünü görür gibi olursunuz. 10 – 15 metre derinliğindeki su adeta burayı bir havuz haline dönüştürmüştür. Mavi Yeşil renkli su dağdan gelen tatlı suyun ve denizden gelen tuzlu suyun karışımı ile yavan bir maden suyu haline dönüşmüştür.

Kışın yöredeki gençlerin yazında turistlerin yüzme havuzu haline dönüşen mağara muhteşemdir. Kuşadasından safariye çıkan ekiplerin son duragı her zaman zeus magarasıdır. Bütün günün yorğunlunu mağaranın serin sularında yüzerek giderirler.

Zeus-Magarasi-Milli-Park

 

Mitolojide Göktanrısı Zeus, kardesi Poseidon‘u kızdırdığında elindeki üçlü yabasını kaldırarak dalgaları kabartıp, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçıp sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınır. Dinlenir ve yıkanırdı. Güzelçamlı sakinleri ve yabancı turistler, denizin çok dalgalı olduğu günlerde ve havanın denize elvermediği günlerde tıpkı Zeus gibi burada yüzerler, o mitolojik havayı teneffüs ederler